Základním stavebním „kamenem“ je dřevo. To spoustu lidí svádí k tomu, že věří naprostým nesmyslům. V tomto článku si na některé z nich posvítíme.
Jsou levné a dají se rychle postavit. Není se tedy čemu divit, že spoustu lidí dříve či později zlákají. Ještě více lidí ovšem může od svého původního plánu upustit. Proč? Protože se doslechli o jednom z těchto mýtů. V následujících řádcích si některé z nich vyvrátíme.
Krátká životnost
Přírodní materiály často trpí na problémy v podobě hniloby, plísně nebo červotočů. Pokud si tedy spojíte 1 a 1, musí vám být jasné, že to samé platí i o dřevostavbách. Jenže ona to není vůbec pravda. Když se realizuje projekt patrové dřevostavby, případně klasický projekt dřevostavby, používá se kvalitní a dobře ošetřený materiál. Díky tomu nemají žádné patogeny sebemenší šanci. A s tím souvisí i životnost, která rozhodně není tak krátká, jak zlé jazyky tvrdí. Záleží však na tom, jak budete danou nemovitost používat.
Lehce shoří
Dřevo slouží k topení. V tom případě dobře hoří i dřevostavba! Ne. Zkuste si zapálit kmen stromu. Možná se vám to podaří, ale budete potřebovat pomoc vyschlých větviček a trávy. Materiál používaný ke stavbě dřevostaveb je navíc dobře ošetřený. Zapálit jej je proto takřka nemožné, i kdybyste se opravdu snažili.
Špatná hluková a tepelná izolace
Pokud byste stavěli dům čistě ze dřeva, pak ano – problém s hlukem byste určitě měli. Jenže u dřevostaveb se využívá celá řada dalších materiálů. Třeba zvuková izolace, která následně slouží například pro eliminaci kročejového hluku. To samé platí i o obvodových stěnách. Nemusíte mít strach ani ze zimy. Moderní dřevostavby se totiž mohou pochlubit kvalitní izolací, díky níž nejen během zimních měsíců ušetříte až 90 procent nákladů na vytápění.